Indre Akershus 24/7-80
Kulturstyret i Fet skal nå vurdere om hvorvidt kommunen skal overta den gamle Fetsund skanse, eller Fetsund batterianlegg som stedet også kalles. Det er Forsvarets distriktsingeniør i Oppland som har tatt opp saken og bl.a. henvendt seg til Riksantikvaren med forespørsel om skansens fremtid. Fetsund skanse ble bygget i unionsoppløsningsåret 1905 og var armert med 7,5 cm. haubitsere. De senere år har skansen imidlertid forfalt og skytegraven bak vollen er nå delvis fylt med stein og jord.
Riksantikvaren har gitt uttrykk for at anlegget må forsvarlig inngjerdes, om forholdene er særlig farlige. Ellers anbefaler man bruk av plakater med anvisninger og advarsler.
Forsvarets distriktsingeniør har imidlertid ikke sagt seg enig i dette og sier i et svarbrev av oppsetting av gjerde eller bruk av plakater vil virke lite tilfredsstillende i dette tilfelle. Et gjerde her vil bare virke skjemmende. Distriktsingeniøren foreslår derfor at forsenkningene bak skansen helt eller delvis fylles igjen med sand.
Forsvaret for sin del har ingen interesse av batterianlegget, og det materiell som Forsvaret tidligere hadde lagret der er nå flyttet til et annet sted. Imidlertid er man forhindret fra å foreta en fjerning av selve anlegget, som er betegnet som bevaringsverdig.
I et brev til Fet bygningsråd pekes det på at anlegget ligger kloss opp i boligbebyggelsen og at det med små påkostninger til kunne fremtre som et attraktivt friområde i tilknytning til boligene. Distriktsingeniøren finner det imidlertid riktig å belaste Forsvarsbudsjettet med utgifter til istandsetting og vedlikehold av et anlegg som bare tjener sivile interesser. Etter distriktsingeniørens oppfatning er Fet kommune den rette instans til å forvalte et område av denne art og en kan være villig til å foreslå for høyere myndighet at hjemmelen til batteritomta med fotterreng vederlagsfritt blir overført til Fet kommune dersom det er interesse for dette.
Distriktsingeniøren er ikke villig til å bære ansvaret for fortsatt å la batterianlegget bli liggende slik som det i dag framtrer, heter det bl. a. i brev til bygningsrådet.
Bygningssjefen, som har sendt over til kulturstyret, mener det er naturlig at kulturstyret uttaler seg om den framtidige bruk av anlegget og antar også at Fet kommune er interessert i å overta eiendommen.
Tidligere formann i Fet historielag, Brynjulf Vilberg, som bor like inntil Fetsund skanse, sier til Indre at historielaget håper at skansen kan bli tatt vare på, slik som med Svindalsfestningen. - Kommunen bør ta i mot skansen hvis Forsvaret vil overdra den vederlagsfritt, sier Vilberg.